Kasabanın Kuruluşu tam olarak bilinmemekle birlikte, ilk yerleşimlerin 11. yüzyılda olduğu tahmin edilmektedir. 1955 yılına kadar Honaz ilçesine bağlı bir köy olan İnceler, 1955 yılında belediye olmuştur. 6360 Sayılı Kanun uyarınca 30 Mart 2014 tarihinde Belediye kaldırılmış ve Bozkurt İlçesine mahalle olarak bağlanmıştır.
Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]
Denizli Bozkurt İlçesinin 15 km güneybatısında yer alır. Hambat Ovası'nın büyük bir kısmı mahalle sınırları içerisindedir. Akdeniz Bölgesi ve Ege Bölgesi sınırında yer almakta olup. Komşu mahalleler Beylerli, Cumalı ve İnceler Tekkesi'dir. Denizli Çardak Havalimanı'na 19 km uzaklıktadır.
İklim[değiştir | kaynağı değiştir]
İnceler mahallesinde, Akdeniz ve Ege Bölgelerinin sınırında yer alması nedeniyle bir nevi geçiş iklimi hüküm sürmektedir. Ege Denizinden gelen sıcak ve nemli hava Honaz Dağını geçemediği için, karasal iklimin etkileri yüksektir.
Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]
Gelenek ve görenekleri daha çok yörük kültürüne bağlı olarak gelişmiştir. Mahalle Sınırları içerisinde bulunan Karakısık Kanyonu ziyaret edilebilecek doğal güzelliklerden birisidir. Ayrıca Antik çağdan kalma ve üzerinde henüz araştırma yapılmamış olan, İnceler ve Beylerli sınırında yer alan Beylerli Höyüğü görülebilecek tarihi oluşumlardan biridir.
Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]
2010 verilerine göre mahalle nüfusu 2520 dir. 2013 itibariyle nüfusu yaklaşık 2700 dür
Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]
Mahalle halkı geçimini tarım ve hayvancılık ile sağlamaktadır. Genel olarak kuru tarım yapılmaktadır. Başlıca yetiştirilen ürünler arpa, buğday, nohut, tütün, kimyon,anason ve afyondur. Büyükbaş hayvancılık yaygındır.
Arazi Dağılımı
Sulanabilen    3200 dekar
Sulanamayan    25500 Dekar
Tarımsal Arazi    28700 Dekar
Ormanlık    78466 Dekar
Yerleşim alanı    1820 Dekar
Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]
2012 yılına kadar mahalle sınırları içerisinde kalan iki tane kuru göl bulunmaktaydı. Bu göllerden birisi mevcut yönetimin uğraşlarıyla 2012 yılında doldurulmuştur.